Podmorje čini 80 % zaštićenog područja
Nedovoljno poznate vrijednosti Brijuna sakrivene ispod morske površine, koja čini gotovo 80 % zaštićenog područja. Značajno za sjeverni Jadran, podmorje je vrlo plitko i dostiže najveću dubinu od 50 metara, ali velika dubina nije presudna za biološko bogatstvo, baš suprotno. Kao i obližnja zapadna obala Istre, podmorje Brijuna obiluje vrlo različitim staništima i njima prilagođenim vrstama. Ovaj najsjeverniji i najhladniji dio Sredozemnog mora određen je i golemim riječnim unosima hranjivih soli, što omogućuju veliku brojnost morskih organizama. Iako je sam broj vrsta manji u odnosu na južnije dijelove Jadrana, dugogodišnja provedba ciljanih mjera zaštite stvorila je od brijunskog podmorja jedno od žarišta bioraznolikosti čiji se pozitivni utjecaji odražavaju i na okolno nezaštićeno morsko područje.
Ekološka mreža Natura 2000
Zahvaljujući četirima iznimno vrijednim stanišnim tipovima, podmorje Brijuna uvršteno je u mrežu Natura 2000, najveću ekološku mrežu zaštićenih područja na svijetu. Dio su i većeg teritorija akvatorija zapadne Istre kao međunarodno važno područje za očuvanje šest vrsta morskih ptica.
Raznovrsnost podvodnih krajolika
Nismo sigurni može li se doista u potpunosti spoznati podmorje ovog arhipelaga, jer koliko se god istraživalo, stalno se preobražava i traži neke nove pristupe. Jasno je da maštu najviše raspiruju velika jata orada, pica i šaraga te impozantni zubatci, ali pažljivom promatraču more otkriva neobične vrste, od same obale gdje valovi neumorno valjaju i mrve kamen pa sve do naizgled pustih pješčanih i muljevitih ravnica. Prostorna zastupljenost, sastav i izgled morskih zajednica nije slučajan te u sljedećim odlomcima otkrivamo najdostupnije morske krajolike.
Foto (redom): Renco Kosinožić, Gordana Dragojević, Melita Bubek