Putovanje započinjemo prije 130 milijuna godina, kada su ovim područjem vladali veličanstveni gmazovi koji su za sobom ostavili niz dokaza o svojem postojanju. Šetajući pješčanim plažama ostavljamo tragove koje valovi, plima i kiša vrlo brzo unište. Shvaćate li stoga koliko je nevjerojatno da danas svjedočimo tragovima života koji se odvijao prije toliko milijuna godina? Objasnit ćemo vam kako su se otisci stopala dinosaura ipak uspjeli očuvati.
Otisci stopala dinosaura sačuvali su se tako što je tragove koje su ostavljali na mekanom terenu kasnije prekrio talog različit od podloge, koji je potom mogao prijeći u čvrstu stijenu (proces litifikacije). S vremenom gornji je sloj prirodnim procesima (erozijom) ili utjecajem čovjeka (vađenje kamena) nestao, ostavljajući otisak stopala vidljivim i očuvanim. Ako se to danas usporedi s otiscima koji ostaju u mokrom pijesku te ih valovi ili plima brzo unište, jasno je zašto su fosilni otisci dinosaura relativno rijetki i dragocjeni za znanost.
Srećom, uvjeti su na Brijunima bili idealni za očuvanje cijeloga niza ovih iznimno vrijednih nalaza. Do sada su otisci stopala dinosaura otkriveni na četiri lokaliteta Velikog Brijuna te na otocima Vangi, Galiji i Vrsaru. Posjetiteljima su dostupni otisci na Velikom Brijunu: na rtovima Ploče, Vrbanj/Barban/Pogledalo, a jedan troprsti otisak teropoda čeka vas već u glavnoj luci na Velikom Brijunu.
Tragovi dinosaura rijetki su i iznimno dragocjeni te nam omogućuju bolje razumijevanje života ovih gmazova, njihova načina kretanja i hranjenja. Moguće je otkriti jesu li bili dvonošci ili četveronošci te jesu li se oslanjali na cijelo stopalo ili samo na prste, a staze tragova otkrit će nam je li životinja trčala ili se polagano kretala, kao i je li bila sama ili pak u skupini.