Aktivnosti parka

25.2.2025.

Brijuni i partneri u zaštiti močvara i priobalja: Ključni korak u doba klimatske krize

Fažana, 20. veljače 2025. – U Fažani je uspješno održana prva radionica u sklopu projekta GREW – Upravljanje močvarama i priobaljem u prekograničnoj regiji Italija – Hrvatska, kojeg provodi Javna ustanova Nacionalni park Brijuni uz sufinanciranje Programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2021. – 2027. Radionici je prisustvovalo 40 sudionika iz dvadesetak ustanova, uključujući lokalna komunalna poduzeća, turističke tvrtke, predstavnike lokalne i regionalne samouprave, istraživačke institucije, javne ustanove i nevladine organizacije.

Uspostavljen je Plavi forum za održivi razvoj i očuvanje mreže vlažnih staništa – platforma za dijalog ključnih dionika iz različitih sektora. Kroz ovaj forum analizirano je stanje na terenu, identificirani su ključni izazovi te objedinjeni postojeći uvidi i zaključci iz strateških dokumenata Istarske županije, jedinica lokalne samouprave, gospodarskih subjekata i drugih relevantnih aktera.

Ova radionica označava prvi korak u procesu definiranja ekoloških pritisaka i usuglašavanja nužnih mjera prilagodbe klimatskim promjenama, koje dodatno intenziviraju postojeće izazove očuvanja ekosustava. Razmatrano je stanje priobalnih vodenih površina i mreže plave infrastrukture, koju čine vlažna staništa (priobalno more, lokve, močvare, podzemne vode) šireg područja Brijuna, obuhvaćajući prostor od pulske luke do naselja Barbariga.

Zbog oskudnosti i važnosti slatke vode u Sredozemlju, močvare su oduvijek bile od neprocjenjive vrijednosti za život na ovom području. Nažalost, tijekom 20. stoljeća nestalo je čak 50% močvarnih područja u Sredozemlju, a danas se suočavamo i s ekstremnim klimatskim događajima koji su sve češći, snažniji i razorniji.

U skladu s principima Sporazuma o vlažnim staništima (Wetland Contract), analizirani su pritisci na priobalna mora, lokve, močvare i podzemne vode koji će u sljedećim koracima pomoći u definiranju aktivnosti. Razgovaralo se o:

  • gospodarenje otpadom,
  • spriječavanju onečišćenja,
  • kvaliteti otpadnih voda,
  • očuvanosti malih močvarnih staništa,
  • protupožarnoj zaštiti,
  • sagledavali utjecaji klimatskih problema na terenu.

Poseban naglasak stavljen je na utjecaj klimatskih promjena na močvarna i priobalna staništa te potrebu za sustavnim praćenjem i prilagodbom. U tom kontekstu, Martina Hervat, biologinja i koordinatorica implementacije projektnih aktivnosti projekta GREW za Javnu ustanovu Nacionalni park Brijuni, predstavila je stanje močvarnog staništa Saline na Velikom Brijunu, koje je u izrazito degradiranom stanju i više ne ispunjava svoj ekološki potencijal. Kao i druga slatkovodna staništa na sredozemnim otocima, mala obalna močvara Saline u Nacionalnom parku Brijuni mogla bi biti oaza bioraznolikosti. Mreža takvih staništa pružaju sigurno utočište, mjesta za odmor i hranjenje brojnim migratornim vrstama, osobito pticama, tijekom njihovih dugih putovanja.

Sudionici su tijekom radionice razmijenili znanja i iskustva te su predstavljeni primjeri dobre prakse u lokalnoj zajednici, ali i izazovi koji će u budućnosti postati još izraženiji. Prvi takav sporazum u Istri postignut je za poseban ornitološki rezervat Palud 2021. godine pod vodstvom Javne ustanove Natura Histrica, a njegova važnost ogleda se u jačanju participativnog upravljanja i planiranju konkretnih mjeraočuvanja močvarnih područja.

Na temelju dosadašnjih analiza i iskustava, usklađena su postojeća saznanja s realnim stanjem te su definirani pravci daljnjih aktivnosti u cilju očuvanja mreže raznolikih vodenih ekosustava – temelja za razvoj brojnih djelatnosti, ponajviše turizma, ribarstva i poljoprivrede.

Ova radionica predstavlja prvi korak u izradi strateškog dokumenta s akcijskim planom mjera prilagodbe klimatskim promjenama, koji će se razvijati kroz tri planirana susreta tijekom godine. Dokument će biti usvojen na dobrovoljnoj osnovi i poslužiti kao temelj za daljnje inicijative u zaštiti i obnovi močvarnih i priobalnih staništa te održivom razvoju lokalne zajednice.

Sljedeća radionica predviđena je za svibanj 2025. godine, a zaključci s prve radionice poslužit će kao temelj za definiranje konkretnih mjera i aktivnosti. Organizatori pozivaju sve zainteresirane dionike da se aktivno uključe u proces i pridonesu jačanju otpornosti priobalnih ekosustava na klimatske promjene.