Aktivnosti parka

2.4.2025.

Dan dinosaura u NP Brijuni 12.4.2025. godine

Dinosauri: svjedoci prošlosti i lekcije za budućnost

Dinosauri su fascinantna skupina gmazova koji su dominirali Zemljom više od 160 milijuna godina, u geološkoj eri mezozoika koja se dijeli na razdoblja trijas, juru i kredu. Mogli su narasti od samo nekoliko centimetara do gigantskih razmjera preko 40 metara i 100 tona ubrajajući se tako u najveće kopnene životinje koje su ikada hodale Zemljom. Njihova raznolikost i prilagodljivost omogućile su im da naseljavaju različite ekosustave, od gustih šuma, priobalnih područja, riječnih ravnica, planina, pustinja ili čak polarnog kruga. Iako su neleteći dinosauri nestali prije otprilike 66 milijuna godina, njihovi fosilni ostaci pružaju vrijedan uvid u povijest života na Zemlji. Njihova važnost nije samo znanstvena već i edukativna jer nam otkrivaju kako se planet mijenjao tijekom vremena.

Pouke iz doba dinosaura

Današnje ptice koje svakodnevno viđamo oko nas direktni su potomci strašnih dinosaura i to upravo malih, pernatih dinosaura mesoždera - raptora. Dugo se smatralo kako su svi dinosauri izumrli krajem razdoblja krede. Međutim, svakim novim fosilnim otkrićem veza između dinosaura i ptica sve je jača te se ptice danas smatraju za jedinu preživjelu skupinu dinosaura. Iz izumiranja neletećih dinosaura možemo izvući nekoliko važnih pouka. Njihov nestanak povezan je s katastrofalnim događajem - udarom asteroida u današnjem Meksičkom zaljevu, što je uzrokovalo drastične klimatske promjene. Međutim, znanstvenici su danas podjeljeni je li taj događaj bio direktan uzrok koji je izazvao naglo izumiranje dinosaura ili je pak bio samo “šlag na tortu” već ranijim, ozbiljnim promjenama u okolišu krajem krede za koje se zna da su postojale i koje su uzrokovale postupno smanjivanje populacije dinosaura. Promjene u okolišu velikim su djelom rezultat masivnih tektonskih promjena i pomicanja Zemljinih tektonskih ploča koje će svojom međusobnom interakcijom u narednim geološkim razdobljima oformiti neke najimpresivnije planinske lance koje danas znamo poput Himalaja i Alpi. To nam pokazuje koliko su klimatske i ekološke promjene ključne za opstanak vrsta. Danas, kada se suočavamo sa klimatskim promjenama koje prema svim pokazateljima nastaju upravo zbog utjecaja čovjeka na okoliš, dinosauri nas podsjećaju na to koliko je malo potrebno da se naruši određena prirodna ravnoteža te ugrozi opstanak čitave jedne skupine životinja koja je milijunima godina neometano dominirala planetom.

Stope dinosaura na Brijunima – 100 godina od otkrića

Hrvatska je bogata vrlo vrijednim paleontološkim nalazištima, a među najznačajnijima su i fosilni tragovi dinosaura na Brijunima. Ove godine obilježavamo 100 godina od otkrića ovih tragova, što je prilika da se podsjetimo na važnost zaštite ove jedinstvene geobaštine. Na 8 lokacija unutar NP Brijuni pronađeni su otisci tragova dinosaura, koji pripadaju različitim vrstama. Ovi fosili svjedoče o životu dinosaura na ovim prostorima prije više od 100 milijuna godina, kada su Brijuni bili dio toplog plićaka Tethys oceana.

Fosilni tragovi dinosaura važni su jer se pomoću njih može izračunati veličina jedinke, ali isto tako pomažu nam razumjeti ponašanje i kretanje dinosaura te geološku povijest ovog područja. Njihovo očuvanje ključno je ne samo za znanstvena istraživanja već i za edukaciju posjetitelja, koji kroz njih mogu dobiti bolji uvidi u drevni svijet koji je nekada postojao na ovim prostorima.

Zaštita geobaštine od prirodnih i antropogenih atjecaja

Geobaština, uključujući fosilne tragove, izložena je raznim prirodnim i ljudskim prijetnjama. Prirodni procesi poput korozije, erozije i vremenskih utjecaja mogu postupno uništiti fosilne ostatke i geološke formacije. Sol, vjetar i kiša mogu oslabiti stijene u kojima su stope dinosaura otisnute, čime se smanjuje njihova vidljivost i očuvanost.

Osim prirodnih prijetnji, antropogeni utjecaji također predstavljaju ozbiljnu opasnost. Neodgovorno ponašanje posjetitelja, vandalizam, neadekvatna infrastruktura i prekomjerni turizam mogu dovesti do uništavanja ovih dragocjenih tragova prošlosti. Zbog toga je važno poduzeti mjere zaštite, poput edukacije javnosti i korištenja konzervacijskih metoda koje će osigurati dugoročno očuvanje geobaštine.

Geobaština, jednom uništena, nepovratno je izgubljena!

Dinosauri i njihovi ostaci, uključujući stope na Brijunima, dragocjeni su svjedoci prošlosti koji nam pomažu razumjeti evoluciju života na Zemlji. Obilježavanje 100 godina od otkrića stopa dinosaura na Brijunima podsjeća nas na važnost očuvanja prirodne i kulturne baštine. Očuvanjem ovih tragova prošlosti, čuvamo i bogatu priču naše Planete za buduće generacije.

Edukativno-zabavni program za Dan dinosaura 2025. godine

Povodom 100. obljetnice otkrića fosilnih tragova dinosaura na Brijunima, pozivamo vas na Dan dinosaura, koji će se održati 12. travnja 2025. od 10:00 do 18:00 sati na Velikom Brijunu.

Program donosi bogat sadržaj posvećen dinosaurima i paleontološkim vrijednostima Nacionalnog parka Brijuni i okolnog područja. Posjetitelji će moći sudjelovati u stručnim vodstvima, edukativnim radionicama, interaktivnim pričama, kreativnim aktivnostima te istraživanju paleontoloških lokaliteta.

Ove godine, uz već poznate sadržaje, gostovat će i edukativna radionica “Upoznaj Zemlju - zaviri u mikroskop” u organizaciji kolega iz Hrvatskog geološkog društva - sekcije za popularizaciju geologije. Oni će održati posebne radionice o geologiji i paleontologiji, pokazati najzanimljvije uzorke stijena, minerala i fosila u Hrvatskoj, ali i šire, provesti vas lentom vremena kroz sva geološka razdoblja, a moći ćete zaviriti i pod lupu i mikroskop te vidjeti kako stijene izgledaju “iznutra”. Bit će to jedinstvena prilika za istraživanje, a radionica je namjenjena za sve uzraste.

Osim toga, na paleontološkim lokalitetima posjetitelje će dočekivati znastvenici i studenti geologije s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji će objašnjavati sve o nastanku i očuvanju tragova dinosaura, vrstama fosila te karakteristikama stijena i minerala ovoga područja.

Do lokaliteta Dino park na rtu Barban, koji se nalazi na sjevernom dijelu Velikog Brijuna, u samoj blizini Safari parka, posjetitelje će prevoziti turistički vlakić.

Posjet lokalitetu Ploče, koji se nalazi na poluotoku Zelenikovac i gdje se, uz najstarije nalazište fosilnih tragova dinosaura u Hrvatskoj, nalazi i pješačna poučna staza s raznim sadržajem, organizirat će se u 4 termina, kao stručna vodstva za manje grupe (4 termina: 11:00, 12:30, 15:00, 16:30, potrebno je pribilježiti se na info punktu pri dolasku na otok, broj mjesta je ograničen). Stručno vodstvo voditi će zaposlenici JU NP Brijuni.

U slučaju kiše, program može biti izmijenjen.

Lokacija: CENTAR (10:00-18:00)

- kreativna radionica (bojanke, izrada "dino" maski, "dino" tetovaže)

- čitanje priče za najmlađe

- edukativni punktovi Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu i edukativna radionica Upoznaj Zemlju - zaviri u mikroskop”

- edukativno-zabavne igre

Lokacija: POUČNA STAZA ZELENIKOVAC - LOKALITET PLOČE (11:00-17:30)

Potrebno je nositi čvrstu obuću, imati dovoljno vode te nositi odjeću koja štiti od sunca i vjetra.

- stručna vodstva za manje grupe (trajanje cca 1 sat), tura je prilagođena odraslim osobama.

- potrebno je pribilježiti se na info punktu pri dolasku na otok (broj mjesta je ograničen)

- u obilazak će se krenuti iz centra u 4 termina: 11:00, 12:30, 15:00, 16:30

- grupe će voditi djelatnici stručne službe NP Brijuni uz naglasak na stope dinosaura

Lokacija: SAFARI PARK / BARBAN (10:00-17:30)

- posjetitelje dočekuju studenti geologije sa Prirodoslovno - matematičkog fakulteta u Zagrebu kroz cijeli dan

- organizirani vlakovi iz centra do Safari parka (kružne vožnje).

- iz sigurnosnih razloga kućnim ljubimcima nije dozvoljen ulazak u Safari park, niti u vlakić.

Prvi polazak broda iz Fažane je u 10:00 te dalje prema plovidbenom redu i raspoloživosti ulaznica, a povratak s otoka prema plovidbenom redu: https://www.np-brijuni.hr/hr/p... posjetitelje da planiraju svoj dolazak i odlazak s otoka jer je broj mjesta na brodu iz sigurnosnih razloga ograničen na točno određen broj. Savjetujemo da pokušate izbjeći najpopularnije povratne brodske linije kako se ne bi stvarala gužva.

Broj ulaznica ograničen je prema kapacitetu broda.

Prodaja ulaznica (17 EUR - odrasli, 12 EUR - djeca između 7 - 18 godina, gratis ulaznice za djecu do 7 godina) bit će moguća isključivo na web shopu NP Brijuni.

Broj ulaznica je ograničen. Prodaja kreće u petak, 11. 4. 2024. u 12:00 sati, isključivo na web shopu: https://shop.np-brijuni.hr/hr/ulaznice?trip=veli_brijun.

Povrat novca nije moguć.

Rezervacije nisu moguće.