Očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora postaje sve hitnije. Prekomjerni ribolov, uništavanje staništa, onečišćenje, invazivne vrste i klimatske promjene ozbiljno narušavaju njegovu prirodnu ravnotežu. Suočavanje s tim izazovima moguće je jedino kroz zajednički rad i suradnju svih uključenih dionika.
Kako bi se dodatno unaprijedila suradnja u zaštiti morske bioraznolikosti, Hrvatska mreža morskih zaštićenih područja (HRMZP) okupila je 13. i 14. studenoga 2024. u Šibeniku više od šezdeset stručnjaka iz sektora zaštite prirode. Na susretu su sudjelovali predstavnici javnih ustanova, nevladinih organizacija i istraživačkih institucija, a cilj ovog okupljanja bio je stvoriti platformu za jačanje suradnje i razmjenu znanja.
Hrvatska mreža morskih zaštićenih područja osnovana je tijekom pandemije COVID-19, kada je 15 javnih ustanova na Brijunima usuglasilo zajedničku viziju. Ta vizija temelji se na uvjerenju da se unapređenjem suradnje može postići učinkovitija zaštita morske bioraznolikosti.
U Hrvatskoj je trenutačno zaštićeno oko 9,4 % mora pod nacionalnom jurisdikcijom. To uključuje 17 područja unutar nacionalnih kategorija zaštite, 247 područja ekološke mreže, koja obuhvaćaju 16,26 % obalnog mora, te 9,81 četvorni kilometar unutar ZERP-a, odnosno Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa. Osim toga, trajna zaštita područja ograničenog ribolova Jabučke kotline od 2021. godine dodatno povećava ukupni postotak zaštićenog mora na 12,6 %.
Želja je da aktivnosti Hrvatske mreže morskih zaštićenih područja doprinesu ostvarivanju ciljeva EU strategije za bioraznolikost, prema kojoj do 2030. godine 30 % europskih mora treba biti pod zaštitom, od čega 10 % u kategoriji strogih zaštićenih područja. Ti ciljevi uključuju i osiguranje učinkovitog upravljanja zaštićenim područjima te stvaranje koherentne ekološke mreže koja povezuje ključna staništa i omogućuje očuvanje morske bioraznolikosti.
Šibenik po drugi put domaćin ključnog okupljanja za zaštitu Jadranskog mora
Sastanak je održan u Posjetiteljskom centru Kanal sv. Ante u Šibeniku, a domaćin okupljanja bila je Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije. Sudionike su pozdravili mr. sc. Anita Babačić Ajduk, ravnateljica JU Priroda ŠKŽ, župan dr. sc. Marko Jelić i predstavnik Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije g. Daniel Springer. Online prijenosom sudionicima obratio se i predsjednik MedPAN-a (Mediteranske mreže upravitelja morskih zaštićenih područja), Renauld Dupuy de la Grandrive, koji je podijelio dvadesetogodišnje iskustvo francuske mreže morskih zaštićenih područja French MPA Forum-a.
Anita Babačić Ajduk, koja je na sastanku izabrana kao predstavnica HRMZP-a, igrat će ključnu ulogu u komunikaciji s nadležnim tijelima, potencijalnim donatorima i MedPAN-om. Zaštita Jadranskog mora zahtijeva suradnju svih sektora – od prostornog planiranja do turizma i ribarstva. Samo zajedničkim djelovanjem možemo osigurati održivu budućnost našeg mora, zaključila je Anita Babačić Ajduk.
Brijuni u srcu koordinacije zaštite morske bioraznolikosti u Hrvatskoj
Nacionalni park Brijuni, predvodnik u uspostavljanju mreže s ključnom ulogom u njenoj koordinaciji, na sastanku su predstavljale stručna voditeljica Alena Sprčić te više savjetnice Andrea Blašković i Martina Hervat.
Martina Hervat, koja je koordinirala aktivnosti mreže kroz projekt MPA NETWORKS od njezina osnutka, sada je imenovana za izvršnu tajnicu HRMZP-a, čime je osiguran kontinuitet i daljnji razvoj mreže.
Naš cilj nije samo povećanje površina pod zaštitom, već i osiguranje njihove učinkovitosti kroz jačanje kapaciteta, razmjenu iskustava i suradnju s ključnim sektorima poput ribarstva, pomorstva i turizma. Želimo uključiti i širu javnost kroz edukacijske aktivnosti i građansku znanost, jer i građani mogu biti važni saveznici u očuvanju mora, istaknula je Martina Hervat.
Fokus rada HRMZP-a bit će na aktivnostima koje doprinose očuvanju bioraznolikosti i nacionalnoj politici zaštite prirode. Prioriteti uključuju praćenje stanja ciljnih stanišnih tipova i vrsta, postavljanje ekoloških sidrišta u zaštićenim područjima i zajedničke akcije čišćenja podmorja.
Andrea Blašković iznijela je izlaganje o praćenju klimatskih promjena u moru te je odabrana za vođenje radne skupinu za monitoring morskih ekosustava, koja će doprinijeti daljnjem jačanju znanstvene osnove za upravljanje zaštićenim područjima.
Daljnji koraci za jačanje mreže
Kako bi dodatno osnažila svoje djelovanje, mreža planira formalizaciju pravnog okvira, što će omogućiti prijavu na projektne natječaje i osiguranje dodatnih resursa. Također, formit će se ciljane radne skupine za okupljanje ekspertize i formiranje prijedloga djelovanja,organizirati online sastanci za razmjenu informacija i koordinaciju aktivnosti te izradit mrežna stranica koja će povećati vidljivost aktivnosti mreže i olakšati komunikaciju među članicama, partnerima i javnosti. Sljedeće okupljanje mreže bit će održano 2025. godine u Parku prirode Lastovsko otočje.