Projekt „Novo ruho Brijuna“ Javne ustanove Nacionalni park Brijuni (oznaka: KK.06.1.2.01.0007), u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.” sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj zahvaljujući uspješnoj prijavi na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU „Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode“.
Ukupna vrijednost projekta određena je na maksimalno 41.759.488,84 kuna. Ukupno prihvatljivi troškovi projekta iznose 32.100.533,92 kuna od čega je iz Europskog fonda za regionalni razvoj projektu dodijeljeno 27.285.453,83 kuna bespovratnih sredstva odnosno 85% ukupnih prihvatljivih troškova. Preostali iznos prihvatljivih troškova sufinanciran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu od 3.201.953,39 kuna dok su sredstva u iznosu od 1.613.126,70 kuna vlastito sufinanciranje projekta Javne ustanove Nacionalni park Brijuni.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 5. listopada 2017. godine, a razdoblje provedbe projekta je od 12. srpnja 2016. godine do 31. prosinca 2021. godine.
Opći cilj projekta je unaprjeđenje upravljanja NP Brijuni na principima održivog korištenja prirodne baštine s ciljem društveno–gospodarskog razvoja lokalne zajednice.
Specifični ciljevi projekta uključuju:
1. Razvoj posjetiteljske infrastrukture i atraktivnih turističkih sadržaja s ciljem populariziranja NP Brijuni kao nezaobilaznog mjesta posjeta;
2. Podizanje razine znanja posjetitelja o važnosti prirodne baštine i jačanje obrazovnih kapaciteta djelatnika radi što kvalitetnijeg upravljanja posjetiteljima.
Projekt Novo ruho Brijuna obuhvaća sljedeće aktivnosti (elemente):
Uspostava Info pointa na Velikom Brijunu i osiguravanje mobilnosti posjetitelja kroz nabavu jednog broda i 2 turistička vlaka;
Razvoj novih i unaprjeđenje postojećih edukativnih i prezentacijskih sadržaja;
Povećanje atraktivnosti ponude i sustava posjećivanja NP Brijuni uređenjem Malog Brijuna za posjetu i edukaciju;
Unaprjeđenje kapaciteta djelatnika i razvoj edukativnih programa NP Brijuni;
Projekt „Novo ruho Brijuna“ predstavlja jedinstveni projekt unapređenja interpretacije prirodne baštine kao i njezinog održivog upravljanja.
Iako kulturno-povijesna baština nije u središtu ovog projekta, nužno ju je bilo obnoviti u svrhu prezentacije i interpretacije prirodne baštine kojom NP Brijuni obiluje. Adaptirani su pojedini dijelovi arhitekture koji služe kao prostori za postavljanje izložbi te kao smještaj za polaznike edukativnih aktivnosti/izleta. Na taj način provođenje ovog projekta doprinosi zaštiti i očuvanju i prirodne i kulturno-povijesne baštine.
Aktivnostima projekta koje se odnose na osmišljavanja novih izletničkih programa na Brijunskim otocima, podizanju znanja i svijesti posjetitelja o vrijednostima NP Brijuni te obnovi infrastrukture i sustava prijevoza gostiju, izravno se doprinosi ciljevima Plana upravljanja NP Brijuni 2016.-2025. Projekt obuhvaća sljedeće aktivnosti:
Uspostava Info punkta na Velikom Brijunu
Projektom je uspostavljen novi Info punkt, u formi info kioska, s interaktivnim izlogom, koji 24 sata prezentira izletničke, rekreacijske, smještajne i ugostiteljske ponude NP-a Brijuni na otoku Veliki Brijun. Svrha Info punkta je ažurnije i promptnije informiranje posjetitelja o svim otočnim sadržajima i mogućnostima obilaska što do sada nije postojalo na otočju. Na taj je način rasterećena izletničko-poslovna agencija NP-a u Fažani, kao ranije jedino mjesto informiranja posjetitelja, što svakako doprinosi i kvalitetnijem pristupu posjetiteljima.
Nabava broda
Radi povećanja mobilnosti i dostupnosti novih sadržaja također predviđenih projektom, izgrađen je novi putnički brod koji povezuje otočje Brijuni s kopnom, posebice otok Mali Brijun čija je revitalizacija jedna od projektnih aktivnosti. Novi brod katamaranskog tipa pogonjen diesel električnom propulzijom kapaciteta je 150 putnika od čega je 10 mjesta predviđeno za osobe s tjelesnim invaliditetom koje koriste invalidska kolica.
Nabava izletničkih vlakova
Nadalje, nabavljena su 2 suvremena homologirana turistička vlaka s 1 lokomotivom i 4 zatvorene prikolice, svaki kapaciteta 80 putnika koji prvi put omogućuju razgledavanje otoka Veliki Brijun osobama s tjelesnim invaliditetom koje koriste invalidska kolica. S nabavom novih vlakova provedena je i edukacija djelatnika za njihovo upravljanje.
Obnova infrastrukture na Velikom Brijunu
U svrhu kreiranja novih sadržaja za posjetitelje uređena je sljedeća infrastruktura na otoku Veliki Brijun:
Poučno-tematska staza Šetnica pod brdom Straža podrazumijeva uređenje edukativne staze kroz nekadašnji kamenolom u šumskom središnjem dijelu otoka. Provedeno je opremanje staze s ilustriranim interpretacijskim tablama, edukativnim izlošcima i orijentacijskim znakovima radi prezentacije šumskog ekosustava te flore i faune kojima šuma obiluje.
Zdenac Živa Voda i Kompresorska stanicaprezentira hidrogeološke posebnosti otoka te predstavlja dodatni edukacijski i turistički sadržaj dostupan posjetiteljima za samostalnu posjetu ili uz vodiča. Građevinska obnova zapuštenog zdenca Živa voda te objekta Kompresorske stanice uključuje i obnovu strojarskih instalacija u svrhu prezentacije klipnog kompresora i crpne stanice iz 60-ih godina. Nadalje, izrađen je Projekt hidrogeoloških posebnosti Brijuna s obrađenom geološkom građom otočja Brijuni, opisom vodnih pojava, bušotina i zdenaca na otoku te opisom zdenca Živa voda i objekta Kompresorske stanice.
Prirodoslovna izložba prepariranih životinja (iz cijelog svijeta koje je Tito dobio na dar) modernizirana je obnovom uspostavom novih interaktivnih aplikacija (tzv. CITES). Ovom izložbom povećana je svijest posjetitelja o ugroženim životinjskim vrstama, njihovoj eksploataciji radi lova i ilegalne trgovine te budućnosti pojedinih vrsta.
Ljetno kino podrazumijeva obnovu i modernizaciju kina iz 50-ih godina koja uključuje nabavu i instalaciju projekcijske opreme, modularne pozornice, gledališnih tribina te otkup kratkometražnih i dugometražnih igranih, dokumentarnih i animiranih filmova na temu zaštite i očuvanja prirode. Organizacijom tematskih večeri publika je potaknuta na razmišljanje o ljudskim postupcima spram prirode i okoliša, nužnosti očuvanja bioraznolikosti te educirati o istome.
Obnova objekata na otoku Mali Brijun
Građevinskom obnovom 7 prizemnih građevina u uvali Sv. Mikule uređen je otok Mali Brijun za posjete i edukaciju. Obnovljeni su objekti sa sanitarijama i kuhinjom koji služe za smještaj osoblja i posjetitelja. Uz nova zapošljavanja osoblja, smještaj na Malom Brijunu predviđen je za vrtićke, školske, sveučilišne skupine, nevladine organizacije, umjetnike, znanstvenike i sve one koji na Malom Brijunu žele provoditi edukativne, kulturne programe i/ili istraživanja. Navedena aktivnost pridonosi značajnom proširenju ponude NP Brijuni.
Razvoj novih edukativnih programa NP Brijuni i edukacija djelatnika
Osmišljeni su edukativni programi za posjetitelje: Nacionalni park Brijuni, Svijet biljaka, Čaroban svijet kukaca, Ptice, Morska obala, Podmorski svijet.
Provodi se i edukativni program obilaska pješačke edukacijske staze „Brijunske kamene priče“ (uređene i otvorene u sklopu prijašnjeg prekograničnog projekta KAMEN-MOST) u svrhu upoznavanja geoturističkog potencijala te lokacije.
S ciljem osnaživanja kapaciteta zaposlenika Nacionalnog parka, izrađeni su novi alati za suvremenu interpretaciju Brijunske baštine te sprovedena edukacija 100-tinjak djelatnika s ciljem poboljšanja komunikacijskih, prezentacijskih i prodajnih vještina.
Promidžba i vidljivost projekta
Projekt „Novo ruho Brijuna“ pridaje važnost raznim promotivnim i marketinškim aktivnostima pa je pritom provedena aktivnost strateškog planiranja, promotivne aktivnosti putem različitih medija, kreacije i produkcije oglasnih sredstava vezanih uz projekt i Nacionalni park. Izrađena je Studija upravljanja posjetiteljima te novi alati interpretacije Brijunske baštine u svrhu prezentacije i promocije.
Unutar aktivnosti interpretacije Brijunske baštineu svrhu prezentacije i promocije provedena je izrada tiskanih materijala odnosno knjige i priručnika o posebnostima Nacionalnog parka, za vodiče i djelatnike te izrada višejezičnog audio vodiča za obilaske Velikog Brijuna turističkim vlakićem. Nadalje, izrađena je i višejezična posjetiteljska signalizacija za nove edukativno-turističke sadržaje.