Paunovi su jedne od najprepoznatljivijih ptica koje godinama krase Veli Brijun. Porijeklom iz jugoistočne Azije i Indijskog potkontinenta, danas prepoznajemo dvije vrste: indijski paun (Pavo cristatus) i zeleni paun (Pavo muticus). U Indiji, paun je nacionalna ptica, simbol bogatstva i moći.
Muški paunovi su poznati po raskošnim repovima, dugim, šarenim perima s okruglim šarama koje šire tokom udvaranja. Perje odbacuju jednom godišnje nakon sezone parenja, a novo raste do sljedeće sezone. Ženke su manje upadljive, sa smeđim i sivim perjem.
Paunovi su svejedi, hrane se sjemenjem, biljem, kukcima i malim reptilima. Unatoč svojoj egzotičnosti, nisu zaštićena vrsta prema programu zaštite divljači.
U Nacionalnom parku Brijuni, paunovi su uneseni kao egzotične životinje i postali su atrakcija posjetiteljima. No, uzimanje i iznošenje paunovih pera iz parka je zabranjeno prema Zakonu o zaštiti prirode Republike Hrvatske i Pravilniku o unutarnjem redu Nacionalnog parka Brijuni.
Pravila za posjetitelje
Molimo posjetitelje da se pridržavaju pravila i ne uzimaju paunova pera kao suvenir. Perje je važan dio ekosustava i njegovo uzimanje narušava ravnotežu u parku.
Više informacija o pravilima možete pronaći na našoj web stranici.
Zanimljivosti o paunovima
- Boja perja: Perje nije obojeno pigmentom, već strukturalnim obojenjem koje stvara intenzivne plave, zelene i zlatne nijanse.
- Genetske varijacije: Postoje bijeli paunovi zbog leucizma, što nije isto što i albinizam.
- Glasni krikovi: Paunovi su poznati po glasnim krikovima, posebno tokom sezone parenja.
- Letenje: Iako izgleda da ne mogu letjeti, paunovi redovito lete na kratke udaljenosti kako bi pobjegli pred predatorima.
- Senzori vibracija: Ženke imaju senzore u kresti koji osjete vibracije mužjaka.
Više informacija na: https://www.np-brijuni.hr/hr/a...
Izvori: Izgubljeni raj – Marija Lenz Guttenberg, Wikipedia, Krapinec Krešo: Program zaštite divljači, Mental Floss, Treehugger