Novosti

22.7.2024.

Pravila i propisi zaštite prirode u Nacionalnom parku Brijuni

Nacionalni parkovi predstavljaju dragocjene oaze prirodne ljepote i biološke raznolikosti. U Republici Hrvatskoj zaštićeno je 8 nacionalnih parkova.

Nacionalni parkovi su po službenoj definiciji prostrana, pretežno neizmijenjena područja kopna i/ili mora iznimnih i višestrukih prirodnih vrijednosti koja obuhvaćaju jedan ili više sačuvanih ili neznatno izmijenjenih ekosustava. Namijenjeni su očuvanju izvornih prirodnih i krajobraznih vrijednosti, a imaju znanstvenu, kulturnu, odgojno-obrazovnu te rekreativnu namjenu. U nacionalnom parku su dopušteni zahvati i djelatnosti kojima se na ugrožava izvornost prirode, a zabranjena je gospodarska uporaba prirodnih dobara.

Kako bismo osigurali da ove jedinstvene prirodne sredine ostanu netaknute i dostupne svima, važno je pridržavati se određenih pravila ponašanja. Proglašenjem nacionalnog parka propisani su i propisi te zakonodavni okvir zaštite prirode. Između ostalog naglašene su zabranjene zadnje kroz Zakon o zaštiti prirode (Narodne novine 80/2013, 15/2018, 14/2019, 127/2019, 155/2023) gdje u Članku 139. propisuje da su u zaštićenim područjima osobito zabranjene sljedeće radnje:

– kretati se plovilom u akvatoriju, usidriti i/ili privezati plovila izvan mjesta određenih prostornim planom,

– prati plovila ili vozila na obali mora ili u moru,

– privezati plovila izvan mjesta koja imaju status privezišta, sidrišta ili luke,

– uzimati iz prirode, hvatati, uznemiravati divlje vrste koje nisu strogo zaštićene,

– hraniti divlje životinje,

– obavljati podvodne aktivnosti,

– obavljati ribolov osim u zoni u kojoj je dopušten rekreacijski ribolov uz ishođenje dozvole,

– voziti i/ili parkirati vozila i bicikle izvan površina namijenjenih za vožnju ili parkiranje,

– oštetiti i/ili uništiti znak i/ili informativnu ploču i/ili didaktičku opremu,

– ložiti vatru (uz napomenu da i paljenje cigareta i bacanje opušaka može izazvati požar),

– kampirati, odnosno logorovati,

– nedozvoljeno koristiti bespilotne,

– kretati se izvan označenih pješačkih staza i izvan područja predviđenog za posjećivanje osim pri provedbi istraživanja za koje je ishođeno dopuštenje,

– posjetiti i ulaziti u nacionalni park bez ulaznice,

– odložiti otpad izvan predviđenog i označenog mjesta,

– kupati se na mjestima određenima od strane nadležne javne ustanove kao područja zabrane kupanja (Rt Barban, Uvala Javorika, Ribnjak, Uvala Verige).

Dodatno za svaki nacionalni park u Republici Hrvatskoj raspisan je Pravilnik o unutarnjem redu. Kao dodatak Zakonu o zaštiti prirode, na temelju članka 30. stavka 1. Zakona o zaštiti prirode (»Narodne novine« br. 48/99 i 15/00), ministar Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja, donio je i Pravilnik o unutarnjem redu Nacionalnog parka Brijuni (NN 75/2000). U vidu pravila zaštite prirode, na temelju Članaka 19. na području Nacionalnog parka zabranjeno je sakupljanje bilo kojeg dijela žive i nežive prirode (gljive, šparoge, samoniklo bilje, parije, oblutke, fragmente keramike, dijelove mozaika, ljušture školjkaša itd.).

Odgovornim ponašanjem pomažemo očuvanju flore i faune, kao i u očuvanju kulturne baštine u Nacionalnom parku Brijuni. Boravak u nacionalnom parku može biti nezaboravno iskustvo ispunjeno ljepotom, mirom i povezanošću s prirodom. Međutim, s velikom privilegijom dolazi i velika odgovornost. Poštovanjem pravila ponašanja u parku, ne samo da štitite prirodne i kulturne resurse te divlje životinje, već također omogućavate i drugima da uživaju u ovom jedinstvenom okruženju.

Autor teksta: Andrea Blašković

Autor ilustracija i vizuala: Alen Lipuš, LIPUŠ D.S.

Izvori:

https://mingo.gov.hr/

Zakon o zaštiti priorde, Narodne novine NN 80/2013, 15/2018, 14/2019, 127/2019, 155/2023

Pravilnik o unutarnjem redu Nacionalnog parka Brijuni, Narodne novine NN 75/2000