Dan 6. listopada rezerviran je za obilježavanja Međunarodnog dana georaznolikosti koji je 2021. godine proglasio UNESCO uz inicijativu brojnih znanstvenih organizacija diljem svijeta. Ove godine moto Međunarodnog dana georaznolikosti je "Očuvanje prošlosti – Održavanje budućnosti" s fokusom na UNESCO-ovu globalnu mrežu Geoparkova koja slavi svoju 20. godišnjicu, a ukupno broji 213 globalnih geoparkova u 48 zemalja od kojih su 3 u Hrvatskoj (Geopark Papuk, Geopark Viški arhipelag i Geopark Biokovo-Imotska jezera).
Georaznolikost je svuda oko nas i uključuje dijelove prirode koji nisu živi, poput minerala, fosila, tla i krajolika čineći tako temelj cjelokupnoj biološke raznolikosti. Ona omogućava životu da se razvija i napreduje te podupire sve ekosustave na Zemlji.
Osim toga georaznolikost će igrati sve važniju ulogu pri planiranju budućnosti. Kako u stijenama imamo zapisane prošle događaje na našem planetu, poput raznih hazarda, njihovo razumijevanje nam pomaže pri boljem prilagođavanju geološkim opasnostima. Također, stijene se sastoje od raznih minerala koji mogu poslužiti kao ključni resursi prema održivijoj budućnosti, a kao temelj naših najljepših krajolika, georaznolikost podupire rastuću industriju geoturizma koja podržava lokalne zajednice širom svijeta.
Međunarodni dan georaznolikosti okuplja veliki broj ljudi koji promiču mnoge aspekte georaznolikosti i njezine važnosti za društvo. Tako se i Javna ustanova Nacionalni park Brijuni pridružuje obilježavanju ovog posebnog dana za sve ljubitelje georaznolikosti i one koje će to tek postati. Upravo na prostoru našeg Nacionalnog parka možete posjetiti i istražiti vrlo zanimljive geolokalitete i pojave poput fosilnih stopa dinosaura, ostatke nekadašnjih plaža u obliku valnih brazdi, fosilne ljušture izumrlih školjkaša rudista, te ostatke brojnih kamenoloma na Malom i Velom Brijunu uz koje su postavljene šetnice. Uz sve navedene geolokalitete postavljene su poučne table kako bi se naglasila njihova važnost i važnost očuvanja georaznolikosti Nacionalnog parka koja, kada se jednom uništi, više ne može biti obnovljena.
Autor teksta i fotografija: Damir Pocrnić