Aktivnosti parka

27.2.2024.

Saline

U južnoj uvali otoka Veliki Brijun iza rta Gromače nalazi se ptičji rezervat Saline. Saline se sastoje od tri jezerca u kojima je bočata voda nastala miješanjem slatke vode s morskom vodom iz obližnje uvale. Obale dvaju većih jezera prekrivene su trskom i šašom koji čine tipičnu vodenu vegetaciju, dok takva vegetacija izostaje na obalama trećeg jezera, gdje je prisutno samo grmlje i drveće. Budući da je područje već dugi niz godina ograđeno i zbog toga izvan utjecaja prekomjerna brsta divljači, može se vidjeti razlika u vegetaciji, izvan i unutar ograđenoga područja.

Prvotno je to područje bilo lovište na divlje patke i liske, ali kako je otočje proglašeno nacionalnim parkom, Saline su postale svojevrstan zaštićeni ornitološki park. Saline su najveće vlažno stanište na Brijunskom otočju, čija je važnost za sveukupnu floru i faunu neprocjenjiva. Kao izvor vode, neophodno su stanište za organizme koji dio svoga života provode uz vodena tijela, poput vretenaca, šišmiša, a ponajviše močvarnih ptica.

Na popisu ptica na Brijunima, sveukupno se bilježi više od 160 vrsta, iz čega je razvidno da je ovo otočje njihova prikladna lokacija. Upravo su Saline ključno područje zašto se toliki broj ptica ovdje zadržava ili odmara tijekom svojih migracijskih ruta. Pošto je Istra kao regija ornitološki najbogatije područje Hrvatske s 325 zabilježenih vrsta, opravdano je tvrditi da i Brijuni u tom kontekstu imaju povoljan status. Ptice su tijekom dugog niza godina odnosno evolucijski, uspostavile svoje selidbene putove. Ako na tim putovima nestanu staništa pogodna za njihov odmor i ishranu, tada dolazi do smanjenja brojnosti, a u najgorem scenariju i do izumiranja vrsta. Iz tog razloga je područje ograđeno te je u Saline moguće ući samo uz dozvolu i pratnju biologa iz stručne službe NP Brijuni. U područje Salina se ulazi samo zbog istraživanja i monitoringa.

Danas je navedeno područje napušteno, a stanište degradirano te ljeti često jezera presuše. Područje Salina zbog raznih vanjskih utjecaja u zadnje vrijeme je dosta promijenjeno te sve manje čini kvalitetno stanište za ptice selice, zbog toga NP Brijuni trenutno intenzivno radi na izradi projekta za obnovu ovog staništa.

Literatura: Stručni priručnik NP Brijuni

https://www.np-brijuni.hr/hr/brijuni/prirodna-bastina/pt

Autor: Paula Markoč

Autor fotografije: Paula Markoč 

NAPOMENA: fotografija s pticom vodomar nastala je tijekom prstenovanja i monitoringa