Početkom lipnja, ronilački tim pod vodstvom dr. sc. Silvije Kipson postavio je kolektore za prikupljanje mlađi plemenite periske na dvije lokacije unutar Nacionalnog parka Brijuni: u podmorju uvale Javorike na južnoj strani Velikog Brijuna i u podmorju uvale Pisak na južnoj strani Malog Brijuna. Prije masovnog pomora u proljeće 2020. godine, na obje lokacije su postojale dobro razvijene populacije plemenite periske (Pinna nobilis).
Kolektori su koristan alat za procjenu potencijalnog novačenja, čime se prati stanje vrste i potiče oporavak populacije. Prirodni oporavak plemenite periske ovisi o novačenju, a preživljavanje može ukazati na otpornost jedinki na patogene (Kersting i sur., 2020). Kolektori se na istim lokacijama unutar Parka postavljaju istom metodom već šestu godinu zaredom. NP Brijuni raspolažu jedinim referentnim podacima o prikupljanju mlađi periske ovom metodom u istočnom Jadranu, prikupljenim prije masovnog pomora u proljeće 2020. godine.
Uz već poznati tip kolektora, ove su godine kao rezultat suradnje na sjevernom Jadranu (Northern Adriatic Network for Pinna nobilis) postavljeni i kolektori izrađeni na drugačiji način. Kolektori su izrađeni zajednički s partnerima iz Italije i Slovenije, uključujući Nacionalni park Brijuni, Javnu ustanovu Natura Histrica, Nacionalni institut za biologiju (NIB) iz Slovenije, Aquarium Piran (SLO), CNR ISMAR Venecija (IT), Shoreline soc coop (IT) i Miramare MPA (IT). Svi partneri provode aktivnosti koristeći dva različita tipa kolektora na istim lokacijama kako bi dobili usporedive rezultate na području sjevernog Jadrana. Dobiveni rezultati ukazat će na učinkovitost metodologije, omogućiti usporedbu rezultata i pomoći u razumijevanju podrijetla juvenilnih jedinki plemenite periske.
Istraživanje se odvija u sklopu projekta "Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru", kojeg sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a provedbu koordinira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske. NP Brijuni koordinira aktivnosti na sjevernom djelu jadranskog mora.
Sve novosti vezane uz projekt možete pratiti na Facebook stranici projekta te na stranicama Nacionalnog parka Brijuni.
Autorice teksta i fotografija: D. Klisović i S. Kipson