Njima nije potreban frizer, već je dovoljna mutacija gena
Ruanska patka porijeklom je iz Francuske gdje se počela uzgajati prije 19.stoljeća. Ime je dobila po povijesno važnom gradu Normandije, Rouenu. Domaća je vrsta patke uzgajana primarno radi svog izgleda u izložbene svrhe. Kako unutar 2 godine dosegne težinu od gotovo 6 kilograma, u povijesti je bila uzgajana primarno radi mesa. Obična ruanska patka svojim bojama podsjeća na divlju patku (slika 1.). Osim obične ruanske patke, postoji ruanska patka s krijestom čiji se mužjak nalazi u NP Brijuni (slika 2.).
Krijesta na ruanskim patkama nastala je greškom, točnije spontanom promjenom genetskog materijala stanice, tzv.mutacijom. Iako su takve patke ugodne oku, radi se zapravo o genetskom defektu. Krijesta kod ove vrste nastaje zbog rupe u lubanji. Na području rupe razvija se masno tkivo iz kojeg, kada naraste perje, nastane krijesta. Ovo nije slučaj kod drugih vrsta životinja sa krijestama, već samo kod ponekih vrsta patki.
Mutacija iz koje nastaje krijesta nalazi se na određenom genu. Gen koji nosi ruanska patka s krijestom naziva se letalni gen. Što to znači? Kada bi parili dvije jedinke koje posjeduju letalni gen (gen za krijestu) nebi nam se uspješno izlegli svi pačići. Ukoliko bi parili jednu jedinku koja ne posjeduje takav gen , sa jedinkom koja posjeduje, pačići bi imali veće šanse za izlijeganje.
Što se to događa u jajetu?
Unutar jajeta nalazi se embrij koji može i ne mora naslijediti gen koji stvara krijestu. Ukoliko ga naslijedi ne znači da će se fizički manifestirati (laički rečeno pretvoriti u krijestu). Ukoliko se manifestira,postojati će rupa u lubanji i mozak neće imati granicu rasta te će težiti rasti izvan lubanje, što može biti pogubno za embrij. Kada embrij naslijedi letalni gen od oba roditelja, takav defekt mu je predodređen, te su mu šanse za preživljavanje smanjenje. Određeni dio će se pritom uspješno izleći, a ostatak nažalost to neće uspjeti. Na slici 3. možemo vidjeti nepravilnosti na lubanji prilikom uspješnog izlijeganja, a na slici 4. krijestu koja potpuno prekriva nepravilnost fotografiranu samo jedan dan nakon.
Letalni gen vezan uz krijestu nalazimo i kod drugih vrsta, kao što su Aracuna kokoši (slika 5.), a može biti vezan i uz druge djelove tijela. Primjer je jedna vrsta koja se također nalazi u NP Brijuni kod koje se letalni gen odnosi na kratke noge, naziv vrste je japanski bantam/šabo (slika 6.).
Autor teksta: Dorotea Ćosić
Fotografije preuzete sa google portala: https://learnpoultry.com/rouen-duck/,
http://www.faithvalleywaterfowl.com/crested_call_genetics.html,
https://agro4africa.com/araucana-chicken/,
https://agronomag.com/araucana-chickens/,
https://alchetron.com/Japanese-bantam,
https://www.thehappychickencoop.com/mallard-ducks/,
https://en.wikipedia.org/wiki/Mallard,
https://www.thehappychickencoop.com/mallard-ducks/,
https://www.thehappychickencoop.com/rouen-duck-breed-everything-you-need-to-know/,
https://www.cacklehatchery.com/product/rouen-duck/,
https://www.thehappychickencoop.com/rouen-duck-breed-everything-you-need-to-know/