ZELENOKRILA ARA
RAZRED AVES
RED PSITTACIFORMES
PORODICA Psittacidae
JESTE LI ZNALI?
Zelenokrila ara ima karakteristične crvene linije oko očiju sastavljene od reda sitnog perja. Nakon hijacintne are, ova vrsta smatra se najvećom vrstom iz porodice papiga sa prosječnom dužinom tijela oko 90cm.
RASPROSTRANJENOST
STANIŠTE
Zelenokrila ara rasprostranjena je u šumama sjeverne i središnje Južne Amerike. Živi u blizini izvora vode i glinovitih stijena. Češće ju pronalazimo u blizini drveća bogatih krošnji, čije šupljine koristi za gniježđenje.
ŽIVOTNI VIJEK
Zelenokrila ara u zoološkom vrtu može živjeti od 50 do 60 godina.
AKTIVINOST
Ukoliko ih ljudske aktivnosti ne ometaju, zelenokrile are se u divljini kroz jutro okupljaju na glinovitim stijenama koje ližu (pretpostavlja se radi nedostatka natrija u prehrani ili eliminiranja toksina). Ova socijalizacija uključuje i druge vrste ara, kao što su modružuta, crveno modra i hijacintna ara. Prilikom uočavanja predatora are vokalno upozoravaju druge pripadnike skupine kako bi bili na oprezu.
RAZMNOŽAVANJE
U pravilu su monogamne, te imaju istog partnera kroz cijeli život. Razmnožavaju se od listopada do svibnja. Ženka polaže 2-3 jaja u gnijezdo koje se nalazi u šupljini drveta. Jaja se inkubiraju oko 28 dana.
PREHRANE
Njihova prehrana temelji se na lišću, kori drveća i stapkama, sjemenkama, žitaricama i orašastim plodovima, voću i cvijeću.
UGROŽENOST
Posljednjih godina došlo je do značajnog pada u brojnosti ove vrste zbog gubitka staništa i ilegalne trgovine papigama.
Tekst: Francisca Lopes i Dorotea Ćosić
Autor fotografija: Zvonimir Perić i Leonarda Hrvanović