Aktivnosti parka

25.1.2025.

Zimsko prebrojavanje ptica vodarica: očuvanje prirode kroz okupljanje ljubitelja ptica

Zamislite brod koji lagano plovi uz obalu, dok tim biologinja opremljenim dalekozorima i fotoaparatom, u tišini promatra i strpljivo bilježi nalaze ptica. Ovaj prizor dio je velikog svjetskog projekta – Zimskog prebrojavanja ptica vodarica (International Waterbird Census - IWC), koji je u siječnju 2025. godine još jednom održan i u Nacionalni park Brijuni.

Što je IWC?

IWC je globalna inicijativa koju vodi organizacija Wetlands International s ciljem praćenja brojnosti ptica vodarica i očuvanja njihovih ugroženih staništa. Ovaj najstariji i najveći program monitoringa bioraznolikosti na svijetu provodi se neprekidno od 1967. godine, a Hrvatska mu se pridružila 1982. godine. Siječanj je idealno vrijeme za prebrojavanje jer ptice tada borave na svojim zimovalištima, gdje se okupljaju u najvećem broju prije početka proljetnih migracija.

Brijunski doprinos projektu

Na Brijunima je treće zimsko prebrojavanje ptica vodarica provedeno obilaskom brodom cijelog akvatorija te motrenjem s kopna. Tim biologinja iz Nacionalnog parka – Martina Hervat, Francisca Braga Lopes i vanjska suradnica Svjetlana Lupret Obradović – zabilježio je impresivan broj ptica. Ove su godine uočili 180 morskih vranaca (broj je vjerojatno i veći jer su mnogi već gnijezdili u gustoj makiji), 31 velikog vranca, 1900 galeba klaukavaca, tri crnogrla plijenora, 11 crnogrlih gnjuraca, 14 malih ronaca, osam divljih pataka, tri sive čaplje te jednu malu bijelu čaplju. Uz to, pored ciljanih vrsta ptica, bilo je i vrlo značajnih opažanja poput jednog sivog sokola, najbrže ptice na svijetu!

Posebna pažnja posvećena je močvarnom staništu Saline, gdje se trenutačno priprema projekt velike ekološke obnove. Unatoč skromnim brojkama zabilježenim ove godine (tri sive čaplje, dva mala gnjurca i osam pataka), očekuje se da će buduće aktivnosti značajno povećati broj ptica koje koriste ovaj prostor.

Građanska znanost u akciji

Jedna od najljepših značajki IWC-a je činjenica da projekt ovisi o volonterima svih uzrasta i razina znanja. U Hrvatskoj svake godine sudjeluje više od stotinu promatrača, od kojih mnogi nisu stručnjaci, već entuzijasti koji žele dati svoj doprinos očuvanju prirode. Ovaj primjer građanske znanosti ne samo da okuplja ljude, već im i pruža priliku da nauče prepoznavati ptice i uživaju u prirodnim ljepotama svoje zemlje.

Poziv za buduće volontere

Ako želite postati dio ovog globalnog projekta, pridružite se Zimskom prebrojavanju ptica vodarica 2026. godine. Aktivnosti se obično održavaju sredinom siječnja, no prebrojavanje se može prilagoditi vremenskim uvjetima i mogućnostima volontera. Ovo je sjajna prilika da provedete vrijeme u prirodi, naučite više o pticama i staništima te svojim sudjelovanjem pomognete u očuvanju ugroženih vrsta.

Sve su oči uperene prema Brijunima i drugim lokacijama diljem Hrvatske jer brojke koje zajednički prikupimo služe za planiranje i provedbu mjera zaštite vrsta i njihovih staništa. Budite i vi dio ovog važnog globalnog projekta!

Za više informacija o sudjelovanju i lokacijama prebrojavanja posjetite stranice Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, Udruge Biom ili Udruge ZEUS. Okupljanje ljubitelja ptica nije samo hobi – to je čin brige za naš planet.

Što do sljedećeg IWC-a? Pridružite se inicijativi "Svaka ptica se broji"!

Pozivamo vas da se uključite u inicijativu “Svaka ptica se broji” i pomognete prikupiti što više potpunih lista opaženih ptica. Akciji ”Svaka ptica se broji” možete se pridružiti vrlo jednostavno – prijavite svoja opažanja putem aplikacije Naturalist. Sve što trebate učiniti jest odabrati svoju omiljenu lokaciju, bilo da je to vaše dvorište, gradski park ili šuma u blizini, i zabilježiti sve ptice koje možete prepoznati vizualno ili po glasanju unutar sat vremena.

Svjetski dan močvarnih staništa

Pripremite se, preuzmite aplikaciju Naturalist i pridružite se akciji 1. i 2. veljače, na Svjetski dan močvarnih staništa! Vaš doprinos čini razliku – svaki zabilježeni podatak doprinosi boljem razumijevanju ptica u Europi i jača stručnu bazu za donošenje važnih odluka.

Autorica fotografija: Svjetlana Lupret Obradović

Vodic-za-IWC-2025.pdf