Aktivnosti parka

26.11.2024.

Svjetski dan masline

Na današnji dan, 26. studenog, obilježava se Svjetski dan masline, koji je UNESCO proglasio kako bi se istaknula važnost masline kao simbola mira, mudrosti i jedinstva te potaknula njezina zaštita i očuvanje. Međunarodno vijeće za masline (engl. International Olive Council - IOC) ove godine posvećuje ovaj dan 30. obljetnici službenog objavljivanja piramide mediteranske prehrane, naglašavajući njezin utjecaj na globalno zdravlje i kulturnu baštinu.

Mediteranska prehrana, s ekstra djevičanskim maslinovim uljem u središtu prehrambene piramide, ističe se kao model zdrave prehrane. Na Međunarodnoj konferenciji o djevičanskom maslinovom ulju i zdravlju (Jaen, Španjolska, 2018.) zaključeno je da bi ekstra djevičansko maslinovo ulje, kao dio mediteranske prehrane, trebalo biti primarni izvor masti u prehrani, zbog svojeg blagotvornog učinka na zdravlje te održivog načina proizvodnje.

Maslina (Olea Europaea L.) je kvrgavo, razgranato stablo koje pripada obitelji Oleaceae te prirodno nastanjuje područja u kojima prevladava sredozemna klima s toplim i blagim zimama. Najpoznatija je po istoimenom plodu, maslini, komercijalno važnoj na Mediteranskom području kao sirovina za proizvodnju maslinovog ulja.

Osim što je ključna za cijelo Mediteransko područje, maslina ima poseban značaj i u hrvatskoj prirodnoj i kulturnoj baštini, o čemu svjedoče i brijunske masline. Masline na Brijunima različite su starosti, od onih koje su zasađene u novije doba, do maslina koje rastu u šumama za koje se smatra da su ostaci maslinika još iz antičkih vremena. Broj takvih „slobodnih“ stabala ostaje nepoznat jer su prirodno stopljena s ostalom šumskom vegetacijom, čime pridonose očuvanju bioraznolikosti.

Proizvodnja maslinovog ulja na Velikom Brijunu ima duboke korijene, još od rimskog doba, o čemu svjedoče arheološki ostaci postrojenja za preradu maslina u Bizantskom kastrumu, rimskoj vili u uvali Verige te na brdu Kolici. U podrumu vile u uvali Verige moglo se smjestiti do 60 dolija, velikih keramičkih posuda za skladištenje ulja, ukupne zapremnine od čak 1800 litara. Još tada istarsko maslinovo ulje bilo je cijenjeno i izvozilo se u udaljene krajeve Rimskog Carstva.

Naša Stara maslina, jedna od najstarijih maslina u Hrvatskoj i Sredozemlju, pravi je živi spomenik prirode i povijesti. Izmjerena joj je visina od 6m, a krošnja se proteže na površini od 22 x 8 m. Ova maslina već dugi niz godina svjedoči otočkim pričama i promjenama te u ulozi živog spomenika promiče bioraznolikost, prirodne i kulturne baštine te očuvanje prirodnih bogatstava.

Plodovi ove dugovječne masline, kao i ostalih stabala na Velikom Brijunu i ove su godine pobrani ručno, predanim radom naših djelatnika. Ekološka proizvodnja na otoku osigurava visokokvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje uz primjenu ekoloških metoda koje ne narušavaju okoliš, čime Nacionalni park Brijuni promiče održivi način proizvodnje s ciljem zaštite prirode.

Ulje dobiveno iz Stare masline, zajedno s uljem drugih brijunskih maslina, koristi se za edukaciju i promociju načela ekološke i održive proizvodnje. Time se nastavlja tradicija u Nacionalnom parku Brijuni koja povezuje povijest, prirodu i suvremenu brigu o okolišu.

Izvori:

https://www.unesco.org/en/days/world-olive-tree

https://www.internationaloliveoil.org/world-olive-day-2024/

Stručni priručnik NP Brijuni

Aparicio, R., & Harwood, J. (2013). Handbook of olive oil: Analysis and properties. In Handbook of Olive Oil: Analysis and Properties. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-7777-8

Koprivnjak, O. (2006). Djevičansko maslinovo ulje: od masline do stola, MIH


Fotografije: Đeni Pilar i Alena Sprčić

Tekst: Dora Klisović